Ще в минулому місяці здавалося, що проблема цін на газ вирішена - в усякому разі, на якийсь час. Але тепер знову зайшла розмова про перегляд тарифів. У чому тут справа - і чи можна взагалі розв'язати це питання?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСвою думку в програмі «Романенко. Бесіди» висловлює аналітик інституту Grouford Віктор Скаршевський.
«У нас немає виразної, чіткої та зрозумілої політики в цій галузі - не лише у нинішнього уряду, а й у будь-якого іншого за весь час української незалежності. Ринок газу переформатувався дуже часто, і зараз навіть незрозуміло, кому що належить. Одні мережі, в тому числі газотранспортні, було можна приватизувати, інші не можна. То був один оператор, то багато операторів», - пояснює він.
А далі була та сама асоціація з Євросоюзом, яка наказала надавати українцям житлово-комунальні послуги виключно за ринковими цінами. Держава повинна була стояти осторонь. Потім були підписані кілька меморандумів з Міжнародним валютним фондом, де йшлося про те ж саме.
У підсумку український уряд виявився в дуже вузькому коридорі можливостей, адже від міжнародних зобов'язань відмовлятися не можна. Так, в країні є свій газ, і досить дешевий - минулого року Укргазвидобування продавало його Нафтогазу по 2,85 гривні за кубометр. Якби той же кубометр для кінцевого споживача коштував чотири гривні, всі залишилися б у виграші. Але ці угоди встановлюють на нього «ринкову» ціну - тобто європейську.
«У нас є власний ресурс, який дешевше - але ми змушені орієнтуватися на високу ціну. Доводиться оплачувати ще й доставлення. По-моєму, це чиста маячня», - зазначає аналітик.
Але, як зауважує він, зростання цієї ціни викличе подорожчання всіх товарів і послуг