На п'ятій седмиці Великого посту, у п'ятницю ввечері, 16 квітня в усіх православних храмах відбудеться урочистий спів акафісту Божій Матері. Цей день має назву Субота Акафісту (спів відбувається напередодні, у п'ятницю).

Як повідомляє Центр інформації УПЦ, традиція святкування Суботи Акафісту встановлена у IX столітті за позбавлення Константинополя Пресвятою Богородицею від навали ворогів. Під час нападу на Константинополь перських і скіфських військ патріарх Сергій приніс ікону Пресвятої Богородиці до міських стін і благав Господа про захист.

Ікона Богородиці, написана святим євангелістом Лукою, зберігалася у Влахернському храмі.

У ті дні була реальна загроза руйнування святинь і наруги над ними. У Влахернському храмі зберігалися також риза і пояс Пресвятої Богородиці.

Похвала Пресвятої Богородиці
Похвала Пресвятої Богородиці

Популярні новини зараз
Нові виплати по 2200 гривень: кого це стосується та як отримати Як визначити, чи заряджена батарея: проста перевірка за декілька секунд Аліна Гросу розповіла про операції на обличчі та вперше показала себе натуральною: "Мене хтось все одно любитиме" Про що не сказали українцям стосовно генераторів: багатьом захочеться скасувати покупку
Показати ще

У ніч навали люди зібралися у храмі і молили Пресвяту Богородицю про захист. Раптово почалася буря. Кораблі нападників були потоплені, вороги бігли.

Акафіст - це похвала Пресвятої Діви. Він складається з 24 пісень: 12 кондаків і 12 ікосів, розташованих відповідно 24 літер грецької абетки. Головна особливість і основний зміст ікосів полягає у дванадцяти різних зверненнях до Богородиці, які починаються зі слова «Радуйся». Ці звернення - молитовно-поетичні варіації на тему вітання, з яким звернувся Архангел Гавриїл до Пресвятої Діви Марії у день Благовіщення: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою» (Лк. 1:28).

На згадку дива позбавлення від ворогів, Православна Церква встановила свято Похвали Пресвятої Богородиці.

Спочатку свято акафісту відбувалося у Константинополі у Влахернському храмі, пізніше воно було внесено у типікони (статути) монастирів святого Савви Студійського і потім у церковні богослужбові книги, і з того часу стало загальним для всієї Східної Церкви.

Чин утрені Суботи Акафіста для домашнього читання доступний онлайн.