Як повідомляє Центр інформації УПЦ з посиланням на novomuchenik.org.ua, про це під час круглого столу «Роль православного духовенства і віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни» сказав історик, керівник Центру вивчення спадщини новомучеників і сповідників ХХ століття Сергій Шумило.

«Серед офіційно визнаних українських «Праведників народів світу» значаться 9 православних священників, які ризикуючи власним життям, рятували життя єврейським родинам. Також встановлено, що не менше 65 українців, офіційно визнаних як «Праведники світу», були за віросповіданням православними християнами. Також було багато римо і греко-католиків, баптистів, євангелістів, адвентистів. Однак у більш 70% українських «Праведників», на жаль, їх віросповідання поки невідомо. Тому можемо припустити, що кількість як православних, так і взагалі віруючих, серед українських Праведників більше в рази», - зазначив вчений.

Сергій Шумило нагадав про подвиг українських православних священників - «Праведників народів світу», які в роки Голокосту рятували євреїв від смерті, серед яких: отець Олексій Глаголєв, отець Михайло Дрончак, отець Федір Завірюха, отець Володимир Дложевський з Вінниччини, отець Михайло Клєбановський з Донбасу , отець Ігнатій Грогуль з Рівненщини, отець Савелій Цибульников з Херсона, буковинський священник Іоанн Щербанович, отець Йосип Цедрік із Закарпаття.

Однак, за словами історика, є чимало священників, чиї імена і подвиг вимагають досліджень та відновлення. Серед них протоієрей Микола Роменський з Кременчука, отець Трифон Бостанюк з Одещини, архімандрит Олександр (Вишняков) з Києва та інші.

Сергій Шумило зазначив, що згідно з офіційними даними Яд Вашем, в Україні звання «Праведник народів світу» надано 2673 громадянам. Офіційно Україна займає четверте місце серед країн світу за кількістю визнаних «Праведників», однак, реальна кількість українців, які рятували євреїв від Голокосту насправді більше в рази.

Популярні новини зараз
В Україні різко дорожчає хліб, вершкове масло та пісне: свіжі ціни на базові продукти Як ТЦК можуть оштрафувати українців, які не мають ні житла, ні грошей: покарання знайдеться Блокування пенсійних карток: ПриватБанк залишає стареньких без грошей на життя Платити за електроенергію потрібно по-новому: постачальник послуг попередив споживачів
Показати ще

«Через те, що до, під час і після Другої світової війни територія України була розділена між іншими сусідніми державами, то багато уродженців українських земель нерідко віднесені до «Праведників народів світу »за списками інших країн. Принаймні, відомо не 1436 таких жителів різних регіонів України, які як «Праведники» офіційно відносяться до інших країн. Таким чином, якщо до офіційної цифри 2673 українських «Праведників» приплюсувати ще 1436 жителів різних регіонів України за списками інших країн, то разом виходить не менше 4109 визнаних «Праведників»», - підкреслив Сергій Шумило.

Учений звернув увагу, що подвиг українського священства і віруючих з порятунку євреїв залишається прикладом виконання Євангельських заповідей.

«Є підстави говорити, що саме релігійні почуття і переконання багатьох українських «Праведників» були ключовими при їх виборі і вчинках. І тут ми дійсно можемо говорити як про подвиг праведності, так і святості. Адже ми бачимо яскраві приклади, як віруючі християни свою віру підтверджували реальними вчинками, нерідко навіть ціною власного життя. У багатьох випадках важливу роль нерідко грали саме релігійні переконання рятувальників. У своєму жертовному подвигу, поєднаному з ризиком для власного життя, з порятунку гнаних і переслідуваних співгромадян єврейської національності, багато українців керувалися саме Євангельськими заповідями про милосердя, жертовність і любові до ближнього», - підсумував Сергій Шумило.