Новий рік в Україні почався зовсім не нудно. Контури майбутньої кризи влади Зеленського почали проявлятися у всіх сферах від зовнішньої до внутрішньої політики. До вже відомих проблем російських військ на кордоні і майбутніх віялових відключень додалася несподівана проблема бунту поліцейських. Вперше в історії України поліцейські почали публічний тиск на владу з вимогою підвищити зарплати. Такого не траплялося навіть у важкі 90-ті. поліцейські напрочуд добре організувалися: створили групи і чати, почавши “італійський страйк"відмовляючись виїжджати на дрібні порушення, навіть почали писати рапорти на звільнення і вимагати відставки міністра і глави поліції. Звичайно ж у всьому цьому складно не помітити невидиму руку, яка майстерно направляла поліцейський гнів. І це рука колишнього міністра Авакова, повідомляє Хвиля.

Відставка" вічного міністра " була дуже несподіваною для нього і його команди. З одного боку міністр йшов, а з іншого в МВС залишалося дуже багато членів його команди. Склалося навіть враження, що його відставка є таким собі договорняком з колишнім помічником Антона Геращенка і новим міністром Денисом монастирським. Але, у своїй появі в ефірі Наталії Влащенко з різкою критикою влади Зеленського, Аваков дав чітко зрозуміти що ніяких домовленостей не було. Тому "качнути" МВС і показати слабкість чинного міністра, а відповідно і провал Зеленського в кадровій політиці-відмінна перевага для нового опозиціонера і потенційного учасника виборчого забігу Арсена Авакова.

Напад

Зарплати поліцейських і фінансування МВС завжди були больовими точками системи. У цьому і був головний успіх колишнього міністра Авакова. Маючи колосальний політичний вплив у вигляді фракції Народний фронт йому вдалося збільшити фінансування МВС в 4 рази за 5 років. Завдяки цьому він отримував лояльність системи, хоча ніколи не був її частиною. Саме це своє досягнення він вирішив використати проти монастирського. Так, 15 грудня він опублікував текст, в якому прямо звинуватив нового міністра в нездатності відстояти бюджет міністерства і підняти зарплати поліцейським. Стверджуючи, що захист бюджету є головним завданням міністра, Аваков, тим не менш, збрехав. Після того, як Народний фронт вилетів з парламенту бюджет МВС перестав зростати. Так, на 2021 рік бюджет зріс лише на 2,7 млрд грн (85,8 млрд грн), це майже стільки ж, як зріс бюджет при Монастирському на 2022 - на 3 млрд грн (88,8 млрд грн). Тобто ніяких 25-28% зростання щороку, про які заявив Аваков в останній рік його влади не було.

Сліди Арсена Борисовича в розгойдуванні МВС видно і в інших місцях. Так, 12 листопада на сайті ВП була створена петиція про підвищення зарплат поліцейським. Автором петиції є Артем Каспар'ян, який працює помічником народного депутата Артема Дмитрука. У свою чергу Дмитрук є головою групи зі зв'язків з Вірменією, а його друг і спонсор Вілен Шатворян, він же голова Союзу вірмен України і дивиться від Авакова за портами і залізницею. Петиція до слова зібрала вже 26 тисяч підписів.

Популярні новини зараз
Платіж за світло автоматично списуватиметься з карток споживачів: нові правила оплати Військовозобов'язані у 90% випадків можуть скасувати штраф від ТЦК: як це зробити Бронювання не врятує: кому треба бігти до ТЦК за повісткою – навіть з відстрочкою Польща депортує тисячі українців: біженцям встановили нові вимоги для проживання
Показати ще

Ситуацію із зарплатами підігрівали інформаційно. Так, раптово відомим блогером став колишній поліцейський Дмитро Ринковий. У своєму зверненні на ютюб каналі він розкритикував керівництво МВС і зажадав відставки глави Нацполіції Клименка. Новоспечений блогер створив свій канал в кінці листопада, а його друге відео про провал реформи в поліції відразу набрало 48 тис переглядів. Сам блогер, якого почали розкручувати новинні опозиційні канали, виявився хлопцем з сумнівною репутацією, як видно з відео злитих на телеграм-каналах. Так само він зовсім далекий від того, щоб вважати себе бідним поліцейським, виходячи з його декларація, в якій він показав 100 тисяч доларів кеша і новою квартиру.

Відображення

Монастирський був призначений міністром в дуже не зручний момент: проект бюджету вже верстався Мінфіном до першого читання, і підвищення фінансування там не було. Тому особливо вплинути на цифри бюджету МВС у нього не було можливості. Проти нього також грала і політична ситуація. Зеленський і слуги не підтримують підвищення фінансування поліції, намагаючись уникнути звинувачень у посиленні каральних органів. Але, завдяки прикладу свого попередника, він повинен був прекрасно розуміти роль фінансування системи МВС для утримання влади людиною не з системи.

Новий міністр активно боровся за фінансування своїх підлеглих. Його найближча соратниця народний депутат Галина Янченко постила у своїх соцмережах презентацію міністра на зустрічі зі слугами в Трускавці. Як випливає з презентації Монастирський просив додатково 20 млрд грн, з яких 15 млрд грн на збільшення заробітних плат поліцейських. Він також весь час шукав інші підходи до вирішення проблеми, про що свідчить його конфуз з заява про можливість для поліцейських додаткової роботи. З цього випливає, що він розумів загрозу кризи і шукав можливі рішення. І знайшов.

У жовтні поліція запустила безпрецедентну спецоперацію по боротьбі з ринком нелегальних підакцизних товарів алкоголю, палива і сигарет. Безпрецедентність полягає в тому, що саме правоохоронні органи найчастіше замішані в кришуванні цих товарів. Ідея монастирського була в тому, щоб подивитися чи вийде збільшити надходження до бюджету, зменшивши кількість контрафакту, а також на скільки система готова виконувати його вказівки. Операція виявилася досить успішною. Податкова відзвітувала, що збільшення доходів від акцизу за листопад - грудень склали 2,3 млрд грн. Це дозволило новому міністру зіграти по-іншому: в бюджеті на 2022 рік передбачено, що всі перевиконання з акцизу на алкоголь і тютюн підуть на підвищення зарплат в МВС. Якщо виходити з динаміки, то на кінець 2022 року може вийде саме та сума, яку запитував міністр на презентації слугам.

Насправді, все було не так добре. Навіть якщо операція з підакцизних товарів пройде успішно, то перші гроші на зарплати поліцейські повинні були побачити не раніше квітня. Це вносило додатковий дисбаланс в систему на тлі і так низької довіри системи до нового керівництва. Але, несподівано тут на допомогу прийшов ... Аваков. Саме організована ним атака дозволила Монастирському зробити питання зарплат поліцейських пріоритетним. Так, ще минулого тижня Кабінет Міністрів погодився підняти зарплати поліцейських з січня. Практично, цей крок робить ситуацію із зарплатами незалежною від успіхів операції акциз, оскільки Кабмін буде змушений знаходить ці гроші на постійній основі.

Таким чином, сам того не підозрюючи, Аваков харчуючись розгойдати МВС, тільки зміцнив нового міністра і прискорив підвищення зарплат поліцейських. Логічним наслідком цього гамбіту повинні стати кадрові чистки в системі поліції. Монастирський, намагаючись не розгойдувати човен, не робив зачистку Міністерства від людей Авакова. Тепер, коли спроба бунту показала призвідників - міністр буде змушений вжити радикальних заходів, інакше ситуація буде повторяться знову і знову, і тоді вже буде питання до самого монастирського.