У своєму блозі «Толчок» громадський діяч, юрист і футуролог Олексій Толкачов розповів про недоліки чинної Конституції України, зокрема, про те, чому в 1996 році вона була прийнята неправильно і, як наслідок, не виконує функцію Основного закону.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВін нагадав, що чинну Конституцію прийняла Верховна Рада України, орган Законодавчої влади держави. Але, задається питанням Толкачов, чи мав парламент право приймати Конституцію або ж її повинен був прийняти і затвердити сам народ в якийсь інший спосіб?
«Конституція за своєю суттю є формалізованим суспільним договором. Це означає, що ми як народ самі всередині домовляємося про те, як ми хочемо жити в нашій країні. Які права ми визнаємо один у одного і які зобов'язання встановлюємо в цілях загального блага», - пояснив Толкачов.
Він зазначив, що для співжиття в своїй країні ми започатковуємо республіку, адже нам необхідно держава і влада, яка буде захищати громадян і здійснювати управління загальними справами знову ж таки в загальних інтересах.
«Ще один важливий нюанс, який необхідно завжди пам'ятати і враховувати. Держава за своєю суттю - силовий інструмент. І держава природним чином намагається розширити свою владу на всі суспільні відносини. Так ось Конституції історично з'явилися для того, щоб обмежити владу монархів, правителів і держави, затвердити права громадян, а народ - як джерело влади», - каже Толкачов.
За його словами, оскільки народ є джерелом влади в країні і є носієм установчої влади - народ засновує держава, і, одночасно, обмежує його, наймає правителів для виконання державних функцій. Але, нагадав він, Конституцію України в 1996 році прийняла Верховна Рада України, тобто орган законодавчої влади.
«На якій же підставі? Адже установча влада і прийняття Конституції - це прерогатива виключно народу. Розумієте, який абсурд виходить? Законодавчий орган влади самостійно прийняв Конституцію, яка повинна обмежувати його самого і всі інші гілки держави. Тобто політики самі для себе правила написали, а народ залишився в стороні», - заявив Толкачов.
Експерт при цьому зазначив, що парламент прийняв Конституцію від імені народу. Але, каже він, незрозуміло, в чому воля народу виражалася, адже ні в підготовці тексту Конституції, ні в її затвердженні народ України участі не брав.
Раніше Знай.ua повідомляв, що Толкачов назвав переваги проекту Конституції 1993 року.
Нагадаємо, Друзенко заявив, що слово «республіка» дуже близько української ДНК.