У своєму блозі «Історичні хроніки» політолог Руслан Бізяєв розповів про події квітня 1945 року і про те, як польські війська потрапили в оточення німців.

«Вранці 20 квітня 1945 року, намагаючись прорватися на Дрезден в районі Діза-Боксберг, в оточення потрапили частини 2-ї армії Війська Польського. Потрапили з вини її командувача генерала Сверчевського, який «проспав» фланговий контрудар угрупування Фердинанда Шернера. В котлі виявилися частини 5-ої польської піхотної дивізії, 254-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу і частини 7-го механізованого корпусу другого Українського фронту маршала І.С. Конєва», - розповів Бізяєв.

Він зазначив, що маршал Конєв наказав 22 квітня нанести контрудар по флангах угруповання противника силами, які розгорнулися в зворотну сторону, 7-го гвардійського механізованого і 1-го польського танкового корпусів із заходу і трьох стрілецьких дивізій 52-ї армії зі сходу. Для підтримки наземних військ було виділено 3-й штурмовий, 2-й винищувальний, 6-й гвардійський бомбардувальний авіакорпуси. Однак завдання не було виконано.

«Виділений генералом Корчагіним загін під командуванням заступника командира корпусу генерал-майора В. К. Максимова в складі двох посилених бригад (15 танків, 17 самоходок, 2043 людини) був зупинений німцями в районі Вейсенберга, а польські танкісти продовжували наступати на Дрезден. Нарешті, втративши зв'язок з рядом з’єднань, усвідомивши, що німці громлять тили його армії, генерал Сверчевский розгорнув танковий корпус на 180 градусів», - каже Бізяєв.

За його словами, 23 квітня ситуація ще більше погіршилася: 48-й стрілецький корпус був розчленований на окремі групи, частини 7-го гвардійського мехкорпусу, 254-й і 294-ї стрілецьких дивізій виявилися оточені в Баутцені і Вейсенберге і відбивали безперервні атаки 20-ї танкової дивізії, «Бранденбурга» і «Германа Герінга», а в повітрі лютувала штурмова авіагрупа Ганса-Ульріха Руделя.

Популярні новини зараз
Важливе нагадування для кожного: пенсіонерам поставили жорсткі умови Перекази з картки на картку в Україні у 2025 році: що потрібно знати про податки та ліміти Мобілізація по-новому: повістки, ВЛК, відстрочки – дуже важливі зміни у травні Залишимось без їжі: Україну накриє небезпечна спека та посуха вже влітку, що обіцяє прогноз погоди
Показати ще

«Для ліквідації кризи Конєв віддав наказ генералу Сверчевському припинити наступ на Дрезден, генералу Жадову повернути частину сил 5-ї гвардійської армії на південь, встановити контакт з польською армією і відновити цілісність фронту. Після чого разом з 1-м польським танковим і 7-м гвардійським механізованим корпусами завдати удару в східному напрямі у фланг, що рвався на північ німецькому угрупованню», - розповів Бізяєв.

За словами політолога, на шляху до Дизи для з'єднання з основними силами 52-ї армії загін Максимова був оточений німцями і майже весь знищений. Частини 294-ї стрілецької дивізії вийшли до своїх в смузі 116-ї дивізії. Залишки 7-го мехкорпусу і 254-ї стрілецької дивізії увечері 25 квітня вирвалися з Баутц і з'єдналися з підрозділами польської армії.

«Перше і останнє велике оточення Другої Світової Війни на Європейському Театрі Військових Дій пов'язано саме з поляками. Чи є в цьому якась зла доля?», - зазначив Бізяєв.

Раніше Знай.ua повідомляв, що Бізяєв розповів, чи отримає Україна транш від МВФ.

Нагадаємо, Рибчинський розповів про небезпечний синтез тоталітаризму, КДБ і імперських амбіцій.