Юрій Романенко, шеф-редактор аналітичного видання "Хвиля", в проєкті Руслана Бізяєва "Культ особистості" розповідає про історію створення другої української республіки. Роздуми над цим дають розуміння, чому ми знаходимося в такому стані і, відповідно, що могли зробити і що можемо зробити в подальшому.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися«Друга республіка була продуктом збігу обставин, викликаних, перш за все, кризою імперського центру в Москві, - каже Романенко. - Це нещастя (а для когось і щастя) відбувалося в розпал перебудови, коли через безліч конфліктів виявилася паралізованою радянська еліта, що в апогеї призвело до ГКЧП. Це розкрило величезні можливості для республіканських еліт, в тому числі для української».
Цими елітами керував страх повернення тоталітаризму.
«Вони, за великим рахунком, закривалися від жаху повторення в Москві нового Сталіна, який би міг привести до зміни як складу еліт радянських республік, так до втрати ними влади. Тому колишні комсомольці й комуністи дуже швидко скооперувалися з Рухом, з національно-визвольними рухами і оперативно почали вирішувати питання, пов'язані з перехопленням влади і розподілом власності», - розповідає Романенко.
Власне кажучи, це було те, що їм давно хотілося отримати, стверджує він.
«Криза Радянського Союзу фактично створила ситуацію, коли «червоні директори», які управляли заводами, де-факто будучи розпорядниками цих величезних матеріальних і фінансових потоків, хотіли розпоряджатися ними де-юре. Крах Радянського Союзу створював такі можливості, які були згодом реалізовані. Ця характеристика еліт, які були драйверами процесу отримання Україною незалежності, визначала і те, що ми могли робити на перших кроках», - робить висновок Юрій Романенко.
Нагадаємо, Вовнянко розповів про кадрову систему в СРСР.
Раніше Бізяєв розповів для Знай.ua, на кого може спертися Зеленський.