Український дипломат і чиновник Олександр Чалий у програмі Юрія Романенка «Романенко. Бесіди» розповів про підписання Будапештського меморандуму.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
«Сполучені Штати тут виступили локомотивом, а Російська Федерація йшла у фарватері за ними. Тобто вона теж на цьому наполягала, але ключову роль в примусі до прийняття такого рішення грали Сполучені Штати», - каже дипломат.
За його словами, американська позиція була дуже жорсткою.
«Це було чітке розуміння і чіткий ультиматум, що якщо виконавча влада почне декларувати підхід, що ми не відмовляємося від ядерної зброї і ми не будемо приєднуватися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї... Це йшло в пакеті про визнання України як незалежної держави після оголошення незалежності», - сказав Чалий.
Водночас він зазначив, що Україна не могла залишити ядерну зброю.
«Коли сьогодні говорять, можливо було залишити ядерну зброю або неможливо... Ми не беремо технологічний аспект. Україна на той момент в силу різних причин – і соціально-економічних, і технологічних, і просто причин здорового глузду – не мала шансів залишити за собою ядерну зброю», - заявив чиновник.
Чалий підкреслив, що нині питання про вивезення тактичних ядерних боєголовок з території України досі залишається найбільшою таємницею 90-тих.
«Ви ніде не знайдете, так би мовити, опису, як взагалі воно було вивезено з території України, хто прийняв рішення, і хто дав допуск про те, що воно було вивезено. Як мені видається, воно було вивезено за наказом з Москви, причому цей наказ ні з ким реально не узгоджувався в Україні. А якщо з кимось і узгоджувався, то той, хто це узгодив, узгодив це напевно так: «Вивозьте, але ми вам дозволу жодного не давали», - резюмував він.
Як повідомляв Знай.uа, експерт проаналізував можливість виходу України з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Також Знай.uа писав, що Мусієнко розповів, де можна взяти гроші на ядерну зброю.